Nasze premiery

with Brak komentarzy

We wrześniu ukazały się dwie nasze nowe książki: „Zabawy językowe, które ćwiczą mowę. Ćwicz z dzieckiem i słuchaj, jak mówi” w Wydawnictwie Wilga i czwarta część serii „Pajdohistoryjek…” w Wydawnictwie WiR.

Pierwsza książka to zbiór ćwiczeń językowych dla najmłodszych, nawiązujący do naszej książki „Sto wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy…”, w której jedna część zawiera wierszyki do ćwiczenia wymowy poszczególnych głosek. W „Zabawach językowych…” znajdziecie opisy różnorodnych aktywności, pozwalających w atrakcyjny sposób ćwiczyć z dzieckiem wymowę głosek podczas pracy z odpowiednio przygotowanym tekstem, poprzez  odpowiedzi na umieszczone pod nim pytania, rozmowę na poruszony w tekście temat, a także poprzez zabawę z dzieckiem różnymi drobnymi przedmiotami powszechnego użytku, zgromadzonymi w wymyślonej przez nas „skrzyneczce logopedycznej”. Przedmioty do skrzyneczki dobraliśmy tak, aby w nazwach tych, które należy wybrać do danego zadania, występowały ćwiczone głoski, a ćwiczenia kojarzyły się dziecku z ciekawą i wciągającą zabawą.

okładka książki zabawy językowe, które ćwiczą mowę

„Pajdohistoryjki z Basią i Jasiem – emocje, relacje, śmieszne sytuacje. Nowe przygody” to zbiór dwudziestu dużych, sztywnych kolorowych kart. Na jednej stronie karty narysowana jest scenka z udziałem bohaterów historyjek, czyli Basi i Jasia, opisana na drugiej stronie krótkim wierszykiem. Pod wierszykiem są pytania nawiązujące do tekstu i ilustracji. Doświadczenia zebrane podczas pracy z trzema wcześniejszymi częściami z tej serii wskazują, że krótka rymowanka opisująca narysowaną scenkę jest formą bardzo lubianą przez dzieci – wywołuje ich zainteresowanie, pozwala inicjować ciekawe rozmowy i rozwijać empatię, czemu niewątpliwie sprzyja fakt, że dzieci mocno się utożsamiają z bohaterami „Pajdohistoryjek…”. Forma pojedynczych, sztywnych kart z zaokrąglonymi rogami, pozwala wykorzystywać publikację na wiele sposobów, które opisaliśmy w broszurce znajdującej się w pudełku.

Naszym wrześniowym premierom, w pewnej części poświęcone było ostatnie wrześniowe wydanie audycji „Ciotka Książkula” w Radiu dla Ciebie – posłuchajcie w wolnej chwili:

http://www.rdc.pl/podcast/ciotka-ksiazkula-wierszyki-dla-najmlodszych/

O tym skąd się wzięły „Pajdohistoryjki…” i dlaczego dzieci tak je lubią, a także o tym, jak powstała seria „STOwierszyków” i czym sobie zaskarbiła sympatię i stale rosnące zainteresowanie dzieci i dorosłych, jeszcze napiszemy.

Naszym zdaniem, obydwie serie zasługują na to, żeby poświęcić im osobne materiały. Być może uzupełnimy je o opinie i wrażenia Czytelników.